„Inspiracja, Współpraca, Rozwój”
Udział dyrektora w konferencji online „Inspiracja, Współpraca, Rozwój” organizowanej przez Krajowe Biuro eTwinning
w dniach 28-30 listopada 2022r.
Dyrektor Aneta Januchta, będąc nauczycielem zainteresowanym własnym doskonaleniem zawodowym, przygotowaniem lepszej oferty edukacyjnej dla swoich uczniów, a także rozwojem szkoły, mógł przyjrzeć się metodom pracy ekspertów, aktywnych eTwinnerów, laureatów licznych Odznak Jakości i konkursów.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji były Relacje i dobrostan – w szkole i projekcie. Eksperci dzielili się swoimi sprawdzonymi sposobami dbania o te kluczowe kwestie, przygotowali dla uczestników scenariusze zajęć skupionych wokół relacji, emocji i dobrej atmosfery i prezentowali ciekawe narzędzia TIK, które wspierają realizację tych tematów.
Seminarium programu eTwinning dla dyrektorów placówek oświatowych w Łodzi.
Dyrektor Aneta Januchta uczestniczyła w stacjonarnym seminarium programu eTwinning dla dyrektorów placówek oświatowych w Łodzi w dn. 10-12 lutego 2022 r. Program konferencji zawierał następujące warsztaty:
1. Program eTwinning w szkole – korzyści dla placówki
2. Rozpoznawalność i promocja placówki poprzez innowacyjne projekty eTwinning
3. Jak tworzyć sprzyjającą przestrzeń do pracy? O możliwościach i inwentaryzacji słów kilka… – Ewa Radanowicz.
Poza tym jeden dzień był przeznaczony na konsultacje z ekspertami o raz pracownikami Krajowego Biura e-Twinning.
Dzień Europy i zakończenie projektu e-Twinning
Wójt Tomasz Lato odwiedził dziś naszą szkół, gdzie obchodzono Dzień Europy.
Podsumowaniem projektu eTwining pn. „Wirtualne podróże po krajach europejskich” koordynowanych przez Annę Dróżdż i Annę Grzybczak było zaprezentowanie się wszystkich klas szkolnych w barwach wcześniej wylosowanych krajów.
Prezentacje oceniło jury w składzie: wójt Tomasz Lato, dyrektor Aneta Januchta i Monika Zawierucha, koordynator Europe Direct Kielce, fundatora nagród dla najbardziej zaangażowanych klas.
Uczestnicy obchodów odśpiewali wspólnie hymn UE, a następnie poszczególne klasy zaprezentowały 8 zagranicznych hymnów. Najsilniej wybrzmiała piosenka: „Europa to rodzina, wie to każdy malec Lepiej dużą mieć rodzinę, niż być sam jak palec.”
Dzień Europy obchodzony 9 maja to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana w 1950 r. dotyczącej propozycji utworzenia wspólnoty państw europejskich, by móc przeciwdziałać wojnie.
STEAM CHALLENGE
Każda grupa ze szkoły miała za zadnie przygotować challenge dla pozostałych partnerów i umieścić na padlecie projektu, odpowiednio dokumentując: Steam challenge
Opiekun zajęć pozalekcyjnych: p. B. Śledzik
“Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej”
Projekt eTwinning “Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej” miał na celu aktywne poznawanie państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Klasa 6 naszej szkoły dołączyła do ponad dwudziestu szkół z całej Polski realizujących jego zadania. Wspólnie stworzyli Wirtualne Biuro Podróży poznając najważniejsze zabytki, potrawy ,walutę i język danego kraju. Opracowali elektroniczne książki kulinarne z charakterystycznymi daniami państw Unii, które wcześniej w ramach warsztatów kulinarnych przygotowywali. Wspólnie opracowali mnóstwo ciekawych materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych oraz quizów i zagadek w formie interaktywnych materiałów ułatwiających wędrówki po 27 państwach wspólnoty. Uczniowie klasy 6 zaprezentowali również galerię zdjęć, rysunków i plakatów dotyczących zabytków i ciekawych miejsc w danym państwie. Przygotowali interaktywne puzzle z flagami państw Unii. Nauczyli się śpiewać hymn Unii i nagrali podstawowe słowa w językach wybranych krajów UE. Na zakończenie projektu uczniowie kasy 6 zorganizowali Dzień Europy w naszej Szkole.
Uczniowie będą dzielić się pomysłami i wykorzystywać konkretne pomoce na innych zajęciach. Projekt przyczynił się niewątpliwie do kształtowania konkretnych kompetencji kluczowych naszych uczniów.
Nauczyciele dzielić się będą pomysłami na wykorzystanie konkretnych pomocy na zajęcia i do kształtowania konkretnych kompetencji kluczowych.
CELE
1. Poznanie państw Unii i stworzenie wirtualnego biura podróży. 2. Integracja i wdrażanie do współpracy uczniów ze SPE. 3. Połączenie tradycyjnych metod nauczania z nowymi technologiami. 4. Rozwijanie kompetencji kluczowych, w szczególności obywatelskich i cyfrowych.
Wszyscy uczestnicy dokonali wyboru działań, Wspólnie współpracować będziemy na platformie i na blogu. Zadania planować będziemy wspólnie. Kontaktować się będziemy za pomocą platformy TwinSpace oraz na grupie na messengerze. Ponadto stworzymy wspólne dokumenty na dysku Google. Wylosujemy państwa, które opiszemy.
Koło fortuny. stopwatch
Uczniowie wybiorą potrawy charakterystyczne dla danego państwa, które chcą wykonać. warsztaty kulinarne i elektroniczna książeczka. story jumper
Przygotują puzzle, interaktywne zadania i ćwiczenia. puzzle
Nagramy słownik audio z podstawowymi słówkami danego państwa dla innych uczniów. słownik audio Przygotujemy wirtualne biuro podroży. wirtualne biuro podróży
Seminarium eTwinning connects regions” w Bad Kreuznach w Niemczech.
Szkolenie dotyczące projektu e Twinning “Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej” przyczyniło się do poznania przez nauczycieli metody projektu edukacyjnego. Uczestnicy szkolenia uczyli się skutecznie wykorzystywać metody aktywizujące. Poznali narzędzia TIK do tworzenia interaktywnych zadań, quizów, ćwiczeń. Dowiedzieli się jak wykorzystywać platformę TwinSpace do realizacji międzyszkolnego projektu w formie wirtualnego biura podróży i książki kucharskiej.
Dzięki szkoleniu nabyli umiejętności łączenia tradycyjnych metod nauczania z nowymi technologiami. Poznali sposoby rozwijanie kompetencji kluczowych, w szczególności obywatelskich i cyfrowych.
Szkolenie dotyczące projektu e Twinning “Wirtualne wędrówki po krajach Unii Europejskiej” przyczyniło się do poznania przez nauczycieli metody projektu edukacyjnego. Uczestnicy szkolenia uczyli się skutecznie wykorzystywać metody aktywizujące. Poznali narzędzia TIK do tworzenia interaktywnych zadań, quizów, ćwiczeń. Dowiedzieli się jak wykorzystywać platformę Twin Space do realizacji międzyszkolnego projektu w formie wirtualnego biura podróży i książki kucharskiej.
Dzięki szkoleniu nabyli umiejętności łączenia tradycyjnych metod nauczania z nowymi technologiami. Poznali sposoby rozwijanie kompetencji kluczowych, w szczególności obywatelskich i cyfrowych.
W dniach 11 maja 2022 – 14 maja 2022 r. pani Marzena Szczypała oraz pani Anna Grzybczak uczestniczyły w międzynarodowym seminarium eTwinning connects regions” w Bad Kreuznach w Niemczech. W trakcie czterodniowego seminarium nauczyciele z Niemiec, Francji, Czech oraz Polski mieli okazję dzielić się swoimi doświadczeniami z realizowanych dotychczas projektów oraz uczestniczyć w warsztatach podnoszących kompetencje cyfrowe oraz umożliwiających zwiększenie udziału technologii informacyjno- komunikacyjnych w procesie nauki języka angielskiego. Dzięki spotkaniom „face to face” uczestnicy seminarium udoskonalili swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, zarządzania oraz mieli możliwość porównania swoich metod nauczania z stosowanymi w krajach partnerskich.
Największym osiągnięciem było nawiązanie współpracy w ramach kolejnego projektu e-twinning na nadchodzący rok szkolny 2022/2023 pod nazwą „ Fashion around Europe”, promującego kulturę wśród młodych ludzi.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |